Türkiye’de En Çok Tercih Edilen Otomobiller

Türkiye’de araba satın alacak olanlar hangi markaları tercih etmeli? Renault Clio, Fiat Egea ve Volkswagen Passat marka ve model otomobiller neden çok tercih ediliyor?

Türkiye, artan nüfusu ve gelişen ekonomisiyle araç alım-satımının en yoğun olduğu ülkelerden biri. Akaryakıt fiyatlarının düşmesiyle birlikte araç alımlarında artış gözleniyor. İster İstanbul ister Antalya olsun, alıcıların araba satın alırken birkaç net favorisi var; Renault Clio, Fiat Egea ve Volkswagen Passat. Peki ya bu arabaları Türkiye’deki alıcılar arasında bu kadar popüler yapan ne? Bu modellerin her birine daha yakından bakalım.

Renault Clio

Renault Clio: Türkiye’de 2000’li yılların başından beri en çok satılan otomobil markalarından biri olan Renault, 2022 yılında da üst sıralarda olmaya devam ediyor. Renault Clio, Fransız otomobil üreticisi Renault tarafından üretilen mini bir otomobildir. Otomobilin beş nesildir devam eden bir geçmişi var. Sadece Türkiye’de değil, küresel olarak da oldukça başarılı olan Renault Clio, kompakt hatchback’in beş neslini içeren 30 yıllık tarihi boyunca, dünya çapında 15 milyondan fazla ve yerel olarak 76.000’den fazla satılmıştır.

clio

Clio, uzun yıllardır ülkenin en çok satan otomobillerinden biri olmasıyla Türkiye’de de büyük bir başarı elde etti. Popülerliğinin ana nedenlerinden biri düşük fiyat etiketidir. Clio aynı zamanda çok güvenilir bir otomobil ve bu da alıcılar için bir başka büyük bir tercih sebebi. Aynı zamanda şık bir iç tasarıma sahip olan bu araç, akaryakıt fiyatlarının artışından oldukça az etkilenen tutumlu bir motora sahiptir.

Daha az ödeyerek daha fazla özelliğe sahip olmayı istemek tüm tüketicilerin ilk tercihi olduğu için Clio’nun kalitesi, son derece titiz yapı kalitesi sayesinde önde gelen küresel otoriteler tarafından alkışlanmaya devam ediyor. Clio, büyük konfor, yol tutuş, motor ve güvenlik özelliklerinin yanı sıra genellikle çok daha büyük, daha pahalı araçlarla ilişkilendirilen bir dizi özellik sayesinde yüksek değer teklifini sunmaya devam ettiği için Türkiye’de en çok satan araçlarda üst sıralardadır.

Daha geniş yükseltilmiş radyatör ızgarası, özel şekilli LED gündüz sürüş farları Clio’nun dış görünümünü de oldukça güçlendirmektedir. Arkada güncellenen stil, bagaj kapağına yerleştirilmiş daha büyük LED arka lambalarla daha etkileyici bir görünüm sağlıyor. Yeni Clio, önceki modele göre daha kompakt, daha aerodinamik ve daha hafif.

Fiat Egea

Fiat Egea: Tıpkı Clio gibi Fiat Egea da Türkiye’de en çok tercih edilen otomobillerden biri.  Fiat Egea, İtalyan otomobil üreticisi Fiat tarafından üretilen kompakt bir otomobildir. İlk olarak 2015 yılında piyasaya sürüldü ve şu anda ikinci neslinde. Egea, şık tasarımı, geniş iç hacmi ve düşük fiyat etiketi sayesinde Türk alıcıların büyük beğenisini kazandı.

Her modeli benzersiz bir tasarım harikası olan Fiat,alıcıların  tüm ihtiyaçlarını karşılayacak benzersiz bir araç profili ile karşınıza çıkıyor. Türkiye’de sadece binek araç olarak değil, ticari araç olarak da Fiat tercih ediliyor. Tamamı farklı özelliklerde ve ileri teknoloji kullanılarak üretilen Fiat otomobilleri, kullanıcılardan her zaman tam not almayı başarıyor.

fiat egea

Üst düzey donanım seçenekleri ve farklı motor seçenekleriyle Fiat fiyat listesi de Türkiye’deki araç alıcıların hitap etmektedir. C segmentinde araç almayı düşünen ve aile arabasına ihtiyaç duyanlar Fiat Egea değerlendirebilir.

Egea, galon başına 38 mil hıza ulaşan 1.4 litrelik turboşarjlı benzinli motor da dahil olmak üzere çeşitli motorlarla mevcuttur. Ayrıca, sizin için en önemli olan özellikleri seçebilmeniz için çeşitli donanım seviyeleriyle de mevcuttur.

En çok tercih edilen araçlardan biri olan Fiat Egea gövde stilini hatchback, sedan ve station wagon tipleri ile çeşitlendirmiştir. DCT, otomatik ve manuel şanzıman seçeneklerine sahip satılık fiat egea modellerinin sağladığı konfor ve uzun yolculuklarda bile eşsiz deneyimlerle seyahat etmek artık daha keyifli hale geliyor. Türkiye’de özellikle aile arabası olarak kullanılan Fiat Egea, popülerliğini asla kaybetmeyecek gibi görünüyor.

Fiat Egea, şık tasarımı ve uygun fiyat etiketi ile tanınan bir alt kompakt otomobildir. Birçok alıcı için Egea, şehirde dolaşmak için mükemmel bir otomobil. Şehir trafiğinde kolayca manevra yapabilecek boyuttadır, ancak aynı zamanda daha uzun yolculuklar için yeterince rahat ve geniştir. Tüm bu özellikleriyle Fiat Egea, Türkiye’de ailelerin tercih ettiği araçlardan biri olmuştur.

Volkswagen Passat

Volkswagen Passat: Alman araçları, güçlü motorları ve uzun yıllar boyunca kanıtladıkları araç güvenlikleriyle Türkiye’de en çok satan araçları listesinde barındırıyor. Volkswagen Passat da lüks özellikleri ve Alman mühendisliği ile tanınan orta boy bir otomobildir.

Volkswagen Passat, Alman otomobil üreticisi Volkswagen tarafından üretilen büyük bir otomobildir. İlk olarak 1973’te piyasaya sürüldü ve şu anda sekizinci neslinde. Passat, yüksek kalitesi, geniş iç hacmi ve mükemmel performansı sayesinde Türk alıcılar arasında her zaman popüler olmuştur. Biraz daha fazla alana ve lüks olanaklara sahip bir araba isteyen Türk alıcılar genellikle Passat’ı tercih ediyor. O zamandan bu yana yedi kuşaktan geçti ve en sonuncusu 2014’te piyasaya sürüldü.

Araba, hem dört kapılı hem de vagon gövde stilinde mevcut olan orta boy bir sedandır. Önden çekişli veya dört tekerlekten çekiş düzeni ile birlikte gelir. Bu özellikleriyle geniş ailelerin sık tercih ettiği Passat, ikinci el araç satışlarında da Türkiye’deki alıcıları memnun etmektedir.

volkswagen passat direksiyon

Peki Passat’ı bu kadar benzersiz kılan nedir? Yeni 19 inç spor jantları, kavisli çamurlukları ve yeni LED farları ve LED arka lambalarıyla bu yeni Passat , zarif Alman stiliyle gizlenmiş lüks bir sedan. V-Tex deri yüzeyler, gerçek deri hissi verir ve gerçek deri gibi görünür ancak daha rahat, daha sürdürülebilir ve bakımı daha kolaydır.

Arabalarınızın dışı önemli olsa da, kabul edelim, arabanızla geçirdiğiniz zamanın çoğu içeride geçiyor, bu yüzden iyi olsa iyi olur! 2022 Passat Türkiye pazarında özellikle de iç tasarımıyla öne çıkıyor. – Climatronic çift bölgeli klima kontrolü, 3 fitten fazla arka koltuk diz mesafesi ve alüminyum iç kaplamaya sahiptir. Arkadaşlarınız, herkesin cihazlarını şarj edebilmesi için büyük arka koltuklar ve ikiz USB bağlantı noktaları da bulunduruyor. Ayrıca koltuk ısıtma özelliğiyle birlikte gelen Passat, soğuk kış günlerinde Türk alıcılarını oldukça memnun etmekte.

Sonuç olarak, Passat, Türkiye’deki alıcılar için satın alınabilirlikleri, yakıt verimliliği ve ferahlıkları ile bilinir. Peki, en çok satan bu üç otomobilin ortak noktası ne? Hepsi uygun fiyatlı, pratik ve iyi inşa edilmiş. Tüm bunların yanısıra, Türkiye’de gün geçtikçe artan vergiler ve yaşam masraflarından dolayı ikinci el araba satışı araç alımları için ilk tercih. Yukarıdaki modelleri öne çıkaran bir başka nokta da bu.

renault clio direksiyon

Türkiye’deki alıcılar için ikinci el hızlı satılan otomobiller bir yatırım aracı olarak görülüyor ve Passat, Clio, Egea en çok satılan ikinci el arabalardan bazıları. Türkiye’deki alıcılar için tüm bu nedenlerden dolayı bu modeller her yıl Türkiye’nin en popüler otomobillerinden biri olmaya devam ediyor. Peki siz bu araçlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu araçların bu kadar popüler olmasının sebepleri sadece özellikleri mi? En çok satan araçlar listesine başka hangi araçlar eklenmeli? Tüm orumlarınızı bizimle paylaşın ve hep birlikte değerlendirelim.

Hemen Ara